Nemigen

Te mit szoktál mondani, amikor megkérnek valamire, és tudod, hogy nem szeretnéd? Vajon tudsz nemet mondani? Vagy mielőtt kiejtenéd a szádon AZT a három betűs szót, elképzeled a reakcióként elkerekedő tekintetet, és inkább kicsúszik a szádon a megszokott igen? Utána szomorú vagy, és dühös magadra?

Ismerős helyzet számomra is, volt ilyen küzdelmem a múltban. Nem csak, hogy nem tudtam kiállni magamért, utána még jött az önostorozás is, hogy hogy lehetek ennyire béna?! Szívtam a dolgokkal, aztán meg szidtam magam. Egy idő után sikerült változtatnom, de átestem a ló túloldalára, folyton nemet mondtam, amikor igent is lehetett volna. Ez sem jobb helyzet, mint a másik, rámehetnek emberi kapcsolatok…. Végül kitartó munkával elérkeztem a jelen állapotba, ami – úgy érzem -, a legközelebb van az egyensúlyhoz. Még nem tökéletes (olyan sosem lesz 🙂 ), ugyanakkor nagyon ritkán érzem azt utólag, hogy máshogy kellett volna választanom.

Hogy miért is fontos, hogy tudj nemet mondani? Érzed, tudod: mert időt és energiát vesz el tőled egy olyan kérés teljesítése, amivel valójában nem neked kellene foglalkoznod. Az a bizonyos kérés (vagy inkább feladat) ott virít a prioritási listád élén, és nem tudsz azzal foglalkozni, ami a valóban fontos számodra.

Ami szükséges ahhoz, hogy nemet tudj mondani:

–          a saját határaid ismerete – ha még nem fogalmaztad meg, vegyél magad elé tollat-papírt, és írd össze, hogy – úgy általában – mik azok a dolgok, amik még beleférnek neked, és mik azok, amik már nem!

–          önbizalom és önértékelés – Dolgozz az önismereteden. Meg kell értened, hogy: Nem vagy értéktelenebb a másik embernél. Nem vagy köteles minden kérést teljesíteni. Nem fogod elveszíteni mások szeretetét vagy tiszteletét, ha elutasítasz egy feladatot; ha a szíved szerint cselekszel.

–          Nyugodtan tisztázd és kommunikáld a határaidat, ne félj megosztani másokkal, hogy hol van a komfortzónád határa, és mi az, amit már nem vagy hajlandó megtenni. Ezzel megelőzheted a kellemetlen helyzeteket és félreértéseket. Hiszen a másik ember honnan tudhatná, hogy mi jár a fejedben, ha nem mondod el neki?

–          idő és gyakorlás

–          egy apró trükk, hogy szoktasd magad: nem baj, ha a „nem” nem megy elsőre. Már az is fejlődés lehet, ha nem mondasz egyből igent. Senki sem fog megkövezni, ha így válaszolsz: „Erre most nem tudok reagálni, átgondolom és visszajelzek.”

Kezdetben nehéz lesz nemet mondani, de minél többet gyakorolsz, annál magabiztosabb leszel benne. Amit nyerhetsz, az „csak” idő, energia, önbizalom.

Kezdd el ma a változtatást!